Тони Арболино от екипа на VNE Snipers с Honda е първият пилот с две победи в Moto3 през сезон 2019. Италианецът постигна втория си успех на пистата Ассен за Гран при на Холандия. Това стана при яка битка със сънародника си Лоренцо Дала Порта (Leopard Racing), също с Honda в последната обиколка. Трети на подиума стъпи Якуб Корнфейл  (Redox PrüstelGP), въпреки че бе наказан да удължи тура си две обиколки преди края.

Стартиралият от първа позиция Николо Антонели (SIC58 Squadra Corse) взе холшота. Арболино стартира добре и от 3-и излезе 2-и. Съотборникът му Романо Фенати направи страхотна атака и стана 4-и от 13-а стартова позиция. Така двамата от VNE Snipers бяха в челото.

Състезанието започна много оспорвано още в началото. Първите 25 бяха събрани само в три секунди. Водещите и позициите в топ 5 се променяха постоянно. Арболино беше постоянна заплаха отпред. Той водеше борба с Каито Тоба (Honda Team Asia) и двете машини на SIC58 Squadra Corse на Антонели и Тацуки Сузуки. След това и дала Порта се приближи към първите пет.

Скоро Корнфейл взе контрола над състезанието. Чешкият пилот имаше преднина от 0.4 сек. пред Дала Порта. Корнфейл обаче получи дадена дълга наказателна обиколка след като излезе от границите на трасето в шикана „Герт Тимер“. Чехът мина по дългия маршрут, но пак излезе на трето място. Това остави кандидати за победата само Дала Порта и Арболино. Дала Порта имаше аванс от половин секунда. Арболино успя да приклещи сънародника си в последната обиколка.

Дала Порта бе първи преди четвъртия и последен сектор. Арболино използва въздушната му струя и атакува колегата си с Honda на завой 16. Арболино се задържа първи в шикана „Герт Тимър“, за да вземе втората си победа за сезона с 0,045 сек. преднина. Типичен финал в Moto3. Дала Порта трябваше да се задоволи с четвъртото си второ място от началото на годината. Корнфейл направи брилянтно каране, за да стъпи 3-и на подиума за първи път от Бърно 2018 г.

Габриел Родриго (Kömmerling Gresini Moto3) се придвижи напред и стана 4-и. Джон Макфий (Petronas Sprinta Racing) стартира 20-и, но завърши 5-и. Британецът надделя над Аи Огура (Honda Team Asia) и победителят от Каталуня Маркос Рамирес (Leopard Racing). Те бяха съответно 6-и и 7-и. Зад второто трио в битката за подиума беше Антонели, но той изостана на 8-о място. Всички тези пилоти бяха с мотоциклети Honda.