Кал Кръчлоу (LCR Honda Castrol) бе най-бързият пилот от първия ден на тестовете на пистата Чанг (Chang International Circuit) в Тайланд. Той бе първият състезател, записал името си като най-бърз при дебюта на пилотите от висшия клас на новата писта в календара на шампионата. Британецът постигна време 1:30,797, като измести от първото място в края на сесията световния шампион Марк Маркес (Repsol Honda). Въпреки че бе най-бързият пилот от MotoGP на трасето, само на 0,012 сек. след него остана Алекс Ринс също с време, постигнато в края на екшъна. Маркес остана трети, а само на 0.033 сек. след него бе вторият в класирането за 2017 г. Андреа Довициозо.

Времето беше горещо – около 40 градуса и много пилоти предпочетоха дълги стинтове. Натоварването на състезателите бе голямо, защото пистата бе непозната за тях. Кръчлоу направи 70 обиколки, въпреки падането си. Британецът бе трети в класирането след Маркес и съотборника му Дани Педроса (Repsol Honda), който също катастрофира. Тримата пилоти бяха заети с работа по настройките на машината на HRC за 2018 г. и влязоха в топ 5, като разликата бе по-малка от 2 десети.

Второто място на Ринс бе наистина изненадващо. Испанецът влиза в едва втория си сезон и има все още проблеми с контузията си от края на миналата година. Той имаше добри постижения през целия ден, а най-доброто си време постига в последния сектор на пистата. Той бе само на 0.012 сек. от Кръчлоу, а съотборникът му Андреа Яноне  постави двама пилоти на Suzuki в топ 10.

Най-бързият новак отново бе Такаки Накагами (LCR Honda Idemitsu). Японецът бе 17-и на близо 9 десети от Кръчлоу, докато световният шампион в Moto2, Франко Морбидели – 19-и, а първите 20 пилоти се събраха в една секунда разлика.