Световният шампион Марк Маркес от екипа на Repsol Honda оглави класирането в първия ден от тестовете на пистата Сепанг в Малайзия въпреки тежките последици след операцията на рамото си по време на зимната пауза. Това са първите тестове на пилотите от MotoGP за 2019 г., като всички се подготвят за старта на шампионата на 10 март на пистата Лосаил в Катар.

Маркес постигна в първия ден 1:59,621, като бе с 0,259 сек. по-бърз от класиралия се втори Алекс Ринси на 0,316 сек. преди Маверик Винялес, който бе трети. Марк завъртя 29 обиколки и още в сутрешната сесия оглави класирането. Следобед той спря, за да може да си почине и да не натоварва лявото си рамо, за да е по-ефективен в следващите два дни. Затова следобед Маркес имаше курс по специални физически упражнения. Съотборникът му в Repsol Honda  Хорхе Лоренсо не участва в тестовете, също заради контузия. Въпреки това в топ 10 имаше трима пилоти на Honda. Такаки Накагама (LCR Honda Idemitsu), който бе най-бърз на Херес през ноември, стана 7-и, а тестовият пилот Щефан Брадъл (Honda Test Team) стана 9-и, на по-малко от 6 десети от Маркес. Пилотът на LCR Honda Castrol, Кал Кръчлоу, се върна на пистата, след като лекува контузия на глезена си, получена на Филип Айлънд в края на миналия шампионат. Той направи 51 обиколки и зае 14-о място с време 2:00,681.