Пилотът на Repsol Honda Марк Маркес спечели невероятна победа на пистата Херес. Това бе Гран При №300 за MotoGP. Маркес разгроми конкуренцията в Испания, като водеше с огромен аванс. Преди финала върна газта, за да завърши на 1,654 сек. пред Алекс Ринс. Трети стана Маверик Винялес. С този успех Маркес е новият лидер в шампионата.

За испанеца, в домашната му Гран при, всичко се разви като по програма. Той стартира от първа редица. До него бяха съотборниците Фабио Куартараро и Франко Морбидели. Маркес обаче взе холшота, влезе като лидер в първия завой. От този момент той бе недостижим, като с всяка обиколка увеличаваше преднината си.

Морбидели беше втори, а след него се нареди Винялес. Не се задържа много, защото Куартараро стана отново 3-и. Зад тях Валентино Роси от 13-и стана 10-и. Ринс изпревари Андреа Довициозо  и стана 5-и.  Дови стартира добре, бе след Маркес, но сгреши при спирането за втория завой и изостана.  Маркес водеше с 2, а малко след това с 3 сек.

На 14-ата обиколка дойде драмата на Куартараро. Той получи механична повреда в скоростната кутия и забави ход. Фабио се добра до бокса, облян в сълзи. За него състезанието приключи след един блестящ уикенд. Французинът се размина с първия си подиум. И Морбидели започна да се смъква назад в класирането.

Победата на Маркес бе втора за този сезон. Тя му донесе и лидерство във временното класиране. Той има 70 т., с една пред завършилия втори Ринс, който спечели предишното състезание в САЩ. С 3-ото си място Винялес за първи път стъпи на подиума след победата си в Австралия миналата година.

Довициозо стана 4-и, а зад него бе съотборникът му Данило Петручи. Въпреки слабата си квалификация, Валентино Роси стана 6-и. Седмото място на Франко Морбидели изобщо не може да бъде утеха за него. На следващите три места бяха пилотите на Honda. Осми стана Кал Кръчлоу (LCR Honda CASTROL). След него – 9-и бе съотборника му в екипа на Лучо Чекинело Такаки Накагами (LCR Honda IDEMITSU). Топ 10 оформи Щефан Брадъл, който кара за Team HRC.