Лидерът в шампионата MotoGP Марк Маркес (Repsol Honda) стъпи на подиума и така отпразнува 60-годишния юбилей на Honda в Гран при. Той финишира втори на пистата Ассен след страхотна битка с преките си съперници. Победата в Гран при на Хорандия спечели Маверик Винялес, който стана 5-ият различен победител този сезон. Трети финишира французинът Фабио Куартараро, за когото това бе втори пореден подиум.

С тази победа Марк Маркес увеличи предната си във временното класиране и вече има 160, с 44 повече от прекия си конкурент Андреа Довициозо.

След старта, холшота взе Алекс Ринс. Най-изненадващо той и съотборника му Хоан Мир бяха начело на колоната след първата обиколка. След тях бяха Куартараро, Винялес и Маркес. Във втората обиколка шампионът за 2017 г. в Moto3 Ринс падна на завой 9. Мир за първи път поведе колоната в MotoGЗ. Не бе за дълго. Малко след това Куартараро изпревари Мир, а Маркес мина пред Винялес.

Тройката, която щеше да води битка за първото място се оформи – Куартараро, Маркес и Винялес. Зад тях, на почетна дистанция бяха Ducati Андреа Довициозо, стартирал 11-и Данило Петручи.

Шампионът мина пред французина, но последния си върна позицията. Винялес задмина Маркес и скоро предприе атака спрямо Куартараро. Двамата си размениха местата още два пъти, но Винялес поведе. Маркес бе зад него а Фабио Куартараро взе лека-полека да изостава.

До края на надпреварата Винялес бе необезпокояван от Маркес. Мениджърът на Repsol Honda Алберто Пуч дори сигнализира на Маркес да се успокои и да не атакува Винялес, а да остане втори. Така той щеше да вземе повече точки и със сигурност да допринесе за празнуването на 60-годишния юбилей.

Кал Кръчлоу (LCR Honda Castrol) стана 7-и. Британецът бе много бърз през цялото състезание, но направи грешка на завой 1 и се прости с по-предната си позиция.