Пилотът на HRC Тим Гайсер спечели MXGP на Латвия в драматично състезание. Това е четвъртата му поредна спечелена Гран при за този сезон. Така словенецът увеличи преднината си във временното класиране с 33 т. пред Тони Кайрол.

На трасето Кегумс, на 50 км южно от Рига, Гайсер имаше труден уикенд. Той катастрофира на квалификациите и зае 18-о място. На първа позиция бе завърталия се на трасето световен шампион Джефри Херлингс.

В първия манш Гайсер стартира добре, като използва мощността на своят мотоциклет Honda CRF450RW. Той бе в челото след старта, дори достигна до трето място, но загуби ритъм на пясъчното трасе и изостана до 6-о място. Победата в манша спечели Херлингс.

Във втората надпревара той отново потегли устремно, влезе добре в първия десен завой и зае трето място след лидера Джуръми Суивър и Арно Тонус. След това Тим изпревари Тонус и зае второ място. Основния конкурент на Гайсер – Тони Кайроли падна. На 12-ата обиколка Гайсер атакува и изпревари Суивър, за да поведе колоната. Малко преди края Суивър бе изпреварен и от Ромен Февре, който стана втори.

Така трима състезатели завършиха Гран при на Латвия с по 40 т. – Гайсер, Февре и Арно Тонус. На върха на подиума обаче бе Тим Гайсер и Honda, защото словенецът спечели втория манш – 7-о първо място от последните 8 надпревари.  Така Гайсер от 13 т. аванс в началото на уикенда, сега има 33. Пилотът на HRC води с 391 т. пред Кайроли с 358. Honda пък излезе начело при конструкторите.

До края на шампионата имо още 9 кръга. Следващият е този уикенд в Тойшентал за Гран при на Германия. Трасето е твърдо, подходящо за плавния стил на Гайсер. Има голяма вероятност към своите 10 спечелени манша, той да добави още, както и още една спечелена Гран при към досегашните  5.