С подиум за Марк Маркес (Repsol Honda) и три машини Honda в топ-петица приключи Гран при на Каталуня на едноименната писта край Барселона.  Световният шампион Маркес стана втори и увеличи преднината си във временното класиране, като сега има 115 т. На второ място излезе Валентино Роси с 88, а 3-и е Маверик Винялес със 77.

Втора поредна победа спечели Хорхе Лоренсо, който догодина ще кара мотоциклет Honda. Той стартира за първи път от 2016 г. насам от първа позиция, поведе малко след старта и контролираше цялото състезание. При старта Маркес се изстреля напред и поведе колоната, следван от Андреа Яноне, Лоренсо и Андреа Довициозо. Още в края на първия тур Лоренсо изпревари Маркес и пое лидерството.  На 9-ата обиколка Довициозо падна на завой 5, не завърши за 3-и път този сезон и пак остана без точки. Валентино Роси се закрепи на трета позиция и до края тази тройка бе начело на колоната. Дани Педроса (Repsol Honda) бе на 4-о място, но го отстъпи в последната част на Кал Кръчлоу (LCR Honda CASTROL). Дани стана 5-и, като така в топ 5 има три мотоциклета Honda.