Лоренцо Дала Порта (Leopard Racing) с Honda спечели Гран при на Германия. На пистата Заксенринг той финишира  само на 0,072 сек. пред съотборника си Марко Рамирес. Трети бе Арон Канет (Sterilgarda Max Racing) на 0,120 сек.

С успеха си Дала Порта е новият лидер в шампионата. Той изпревари Канет само с 2 точки и има 125, срещу 123 за испанеца. Холшота взе Романо Фенати (VNE Snipers) с Honda. Той поведе, следван от Рамирес, Каито Тоба (Honda Team Asia). Към лидерите се прикрепи и Якуб Корнфейл (Redox PruestelGP). Водещата група бе от 8-9 пилоти.

На завой 3 в първата обиколка падна Алонсо Лопес (Estrella Galicia 0,0) с хайсайд. Секунда по-късно бе последван от аржентинеца Габриел Родриго (Kömmerling Gresini Moto3).

Тези в челото – Рамирес, Корнфейл, Дала Порта и Фенати в даден момент бяха начело на колоната, като си разменяха непрекъснато местата. Към лидерите се приобщи за кратко и Джон Макфий (Petronas Sprinta Racing).

Отлично каране направи Арон Канет, който щурмува челото от дъното на решетката. Той тръгна от 22-о място , за да влезе сред първите трима пилоти в колоната. Не само това! Той дори поведе в последната обиколка, но Дала Порта го атакува, заедно с Рамирес и тримата направиха пореден много оспорван и с малка разлика финал в най-малкия клас.

Така Дала Порта спечели първото си състезание за сезона и ще бъде лидер по време на лятната пауза. Съотборникът му Рамирес направи победата на Honda двойна. Канет впечатли със състезанието, което направи, особено в последните обиколки.

Фенати с Honda стана 4-и и постигна своя най-добрия си резултат този сезон. Световният шампион в Moto3 при младежите Раул Фернандес (Sama Qatar Angel Nieto) стана 5-и. Това е най-добрият му финал в Гран при. Макфий финишира 6-и. След него беше Аи Огура (Honda Team Asia) – 7-и. Той в две поредни състезания бе 6-и – Барселона и Ассен. Топ 10 оформиха Тацуки Сузуки (SIC58 Squadra Corse), стартиралия от първа позиция Аюми Сасаки (Petronas Sprinta Racing) и Якуб Корнфейл. Първите 10 се събраха в по-малко от една секунда.