Маркос Рамирес (Leopard Racing) с Honda спечели победата в Гран при на Великобритания след екшън в последната обиколка. На подиума му асистираха Тони Арболино (VNE Snipers) и съотборника му от Leopard Racing Лоренцо дала Порта. Не само подиума, а и първите 7 места в класирането на Силвърстоун бяха окупирани от пилоти с мотоциклети Honda.

Нещата не се развиха добре за Арон Канет (Sterilgarda Max Racing), който беше лидер в класирането. Той бе изхвърлен от пистата от Алберт Аренас (Sama Qatar Angel Nieto Team) в първите обиколки на състезанието. Така новият лидер е Лоренцо Дала Порта, който е начело с 14 т. във временното класиране след 7-ия си подиум за сезона.

Холшота спечели стартиралия от първа позиция Арболино. След него бе Дала Порта. Трети вървеше Джон Макфий (Petronas Sprinta Racing). На 4-ата обиколка Аренас влезе отвътре на Канет на Вилидж. С предната част на мотора си го изхвърли от трасето. Канет, който не бе виновен в нищо продължи, за да вземе поне някакви точки от Силвърстоун.

Дала Порта контролираше състезанието, преди Арболино да го изпревари за спирането на Стоу. След това в битката, типична за Moto3 се включи Ай Огура (Honda Team Asia). Победителят от миналия кръг Романо Фенати (VNE Snipers) катастрофира.

Четири обиколки преди края Дала Порта показа на какво е способен на съотборника си Рамирес и Арболино на супербързата секция Маготс. Тримата се движеха в пакет, а Рамирес успя да изпревари както Арболино, така и Дала Порта на Лууп.

Така битката между тримата продължи до последната обиколка. На правата Хангар Дала Порта бе лидер. После на шикана Клуб Рамирес го изпревари. Зад него дуел започнаха Дала Порта и Арболино. Рамирес спечели втората си победа, а Арболино надделя над съотборника му.

Двамата пилоти на SIC58 Squadra Corse Николо Антонели и Тацуки Сузуки в комплект заеха 4-о и 5-о място. Зад тях бе още един японски пилот – Аюми Сасаки (Petronas Sprinta Racing). Триумфът на Honda в топ 7 допълни Джон Макфий. Топ 10 оформиха двамата от SKY Racing Team VR46 Денис Фоджия, Челестино Виети, както и Ай Огура.