Тони Арболино с Honda спечели първата си победа и то пред собствена публика, на домашната си писта в Муджело за Гран при на Италия. Това бе едно от най-добрите състезания в Moto3 за сезона, превърнало се в трилър. Арболино (VNE Snipers) триумфира след жестока битка със съотборника си Лоренцо Дала Порта (Leopard Racing) с Honda и испанския младок Хауме Масия. В състезанието имащи поне шестима различни лидери и много изпреварвания. По традиция победата се реши в последната обиколка, в типичен Moto3 стил.

При старта Габриел Родриго (Kömmerling Gresini Moto3) с Honda се изстреля напред. След него бе Арболино. Страхотен старт направи Тацуки Сузуки (SIC58 Squadra Corse) с Honda. От 9-и, стана 3-и. Големият губещ бе Джон Макфий (Petronas Sprinta Racing) – от 6-и стана 17-и.

Сузуки поведе, след като изпревари Родриго и стартиралия от първа позиция Арболино. След това обаче изостана, но остана във водещата група. Родриго пък  катастрофира.  Отпред Лоренцо Дала Порта с отлично настроеният си мотоциклет Honda си проправяше път към челото. Той започна да дръпва на преследвачите си и изглеждаше недосегаем.

10 обиколки преди финала, пакетът в челото на колоната настигна Дала Порта и го притисна на завой 11 и 12.  Арболино мина пред Дала Порта на завоя Корентаио, почти го удари. Дала Порта отвори повече завой и загуби 4 позиции. От водещ стана 6-и. Но за него състезанието още не бе свършило.

В следващите обиколки позициите се сменяха непрекъснато. Атаките бяха мощни, късното спиране бе решаващо. Правеха се и грешки, дори имаше падания. Пет обиколки преди края паднаха Андреа Миньо (Bester Capital Dubai) и Романо Фенати (VNE Snipers) в последния завой. След половин обиколка упражнението направиха  Каито Тоба (Honda Team Asia) и Аюми Сасаки (Petronas Sprinta Racing), които катастрофираха тежко на завой 3.

В последната обиколка стана невероятен спектакъл. Арболино водеше, преди Дала Порта да го изпревари на Корентаио.  Пилотът на Leopard Racing обаче бе подложен на сериозен натиск. Арболино направи перфектна атака от вътрешната страна и избра по-добрата състезателна траектория. Така Тони победи Дала Порта само с 0.029 сек. Хауме Масия бе 3-и, на 0,078 сек.

На следващите две места бяха Николо Антонели с Honda на 0, 156 сек. и Денис Фоджия (SKY Racing Team VR46) – 5-и. След всичките си ядове Джон Махфий стана 6-и, пред Канет и Сузуки.