Световният ендуро шампионат започна в Паянтеен Импарияо във Финландия, около езерото Паяне. Това е 83-ото издание на едно от най-студените надпревари с мотоциклет в света, при минусови температури  – в събота 14 градуса под нулата, а в неделя студът бе  – 7° C. По трасето имаше около метър сняг.
В съботния ден в клас E2 Томас Олдрати с Honda-RedMoto CRF 450RX Enduro финишира 8-и с две 6-и, три 7-и и две 8-и позиции. В неделя, при по-малко сняг, той зае едно 3-о, четири 5-и, три 6-и и четири 7-и места, което го изведе на добрата 5-а позиция на финала. Тежко бе състезанието за Давиде Гуарниери с Honda-RedMoto CRF 250R Enduro. Той катастрофира в събота и получи сътресение, но финишира 13-и, борейки се с със студа и снега, а на следващия ден се класира в топ 10.