Американското дуо на Monster Energy Honda HRC, Рики Брабек и Скайлър Хоус, демонстрираха впечатляваща издръжливост и умения по време на третия етап от Рали Дакар. Въпреки предизвикателния скалист терен и сложната навигация, двамата състезатели успяха да се класират на подиума, наближавайки лидера в общото класиране. Това постижение е резултат от тяхната отлична подготовка и способност да се справят с трудните условия на състезанието.
Рики Брабек остави разочарованието от своя 48-часов хроно етап зад гърба си, тъй като искаше да си върне част от времето, което загуби вчера. Той овладя по-бавния и по-техничен терен сред вулканичните пейзажи в началото. С бързото си каране на Honda CRF450 RALLY, той успя да намали разликата с лидера на ралито Даниел Сандърс с цели шест минути. Сега Брабек е само на 9:15 минути от първото място и е готов да продължи атаката си за подиума.

Отваряйки пътя за екипа на Monster Energy Honda HRC, Скайлър Хоус демонстрира изключителни лидерски качества. Въпреки трудните условия и липсата на маркирани трасета, 32-годишният американец успя да поддържа бързо темпо и да отбележи впечатляващи резултати. Своето отлично представяне той затвърди и с печеленето на бонуси, доближавайки се на косъм до лидера в генералното класиране.
След дебюта си в Дакар през 2013 г., Пабло Кинтанила се възползва от богатия си опит, за да се задържи в класацията със стабилно каране до шесто място. По-бързите участъци извън трасето му предоставят много възможности да отвори газта и да навакса на лидерите. С оставащите девет етапа той ще се опита да намали общо двадесетминутната си разлика във времето, докато дните напредват в пустинята на Саудитска Арабия.
Само два километра в третия етап, прашните и каменисти условия хванаха Тоша Шарейна и той остана да търси правилния маршрут. След като се върна на трасето, той даде газ, за да настигне водещия състезател Сандърс и Хоус. След това обаче се затрудни в по-късната част на етапа с друга лека навигационна грешка. Той завърши в топ 10, но по-важното е, че успя да остане в челната петица.

Адриен Ван Беверен преживя истинска драма в началото на етапа. След като падна и се обърка в посоката, французинът демонстрира невероятна издръжливост и воля за победа. Въпреки проблемите със спирачките и загубата на ценно време, той успя да завърши етапа само на седем минути от най-бързия. Това показва, че Ван Беверен е истинска легенда на Дакар, която никога не се предава пред трудностите.
След спирката в Ал Хенакия, за Monster Energy Honda HRC в днешния четвърти етап на маратона, пилотите ще се отправят към АлУла. Той е бил спирка на рали Дакар четири пъти преди – от 2020 г. насам. Огромните, спиращи дъха каньони в района ще бъдат част от 415-километровия специален етап, преди да пристигнат на финалната линия на бивака. Там състезателите ще имат само час и половина да работят върху мотоциклетите си, преди да ги приберат в закрития парк.